RAM FİLTRESİ

RAM ATIK ISI GERİ KAZANIM VE FİLTRE SİSTEMLERİ – RAMÖZLÜ

Ram & Ramöz kurutma makineleri,  tekstil sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kumaşın ısıl işlemden geçerken şekil aldığı RAM & RAMÖZ makineleri 120°C ile 200 °C arasında baca gazını atmosfere salmaktadır. Geri kazanılabilecek enerjiye sahip baca gazının atmosfere salınması çöpe atılan para ve enerji demektir. Beraberinde baca gazı ile atmosfere; tekstil havları, yağ buharı, uçucu organik karbon (VOC – TOC) bileşikleri, koku salmaktadır. Adı geçen atıklar havayı, suyu, toprağı kirleterek çevreye olumsuz etkiler yaratmaktadır. RAMÖZLÜ sisteminin tasarlanıp hayata geçirilmesinin amacı, baca gazından atılan atık enerjiyi maksimum verim ile geri kazanırken, baca gazını filtreleyerek çevreyi korumaktır.

RAMÖZLÜ sistemi dört temel üniteden oluşmaktadır. Temel üniteler; ön filtre, hava/hava ısı geri kazanım, hava/su ısı geri kazanım, elektrostatik filtredir. Elektrostatik filtreye alternatif olarak baca gazı yıkama seçeneği de bulunmaktadır. Ayrıca yardımcı sistemler olarak; otomatik yıkama sistemi, otomatik yangın müdahale sistemi, yağ ayırıcı ünitesi yer almaktadır.

RAMÖZLÜ sistemi 15.000 m3/h ile 48.000 m3/h baca debi aralığına sahip Ram & Ramöz kurutma makineleri için farklı modellerde çözümler sunmaktadır. Bir ram makinesi bağlanan ve iki RAM makinesi bağlanan RAMÖZLÜ modelleri mevcuttur.

RAMÖZLÜ sistemi özünde atık ısı geri kazanım ve çevre projeleridir. Çevre projelerinde amortisman hesabı yapılmaz. Fakat RAMÖZLÜ sistemleri ile atık ısı en verimli şekilde geri kazanılarak enerji kaybı en aza indirilmiş ve yatırımın kendisini amorti etmesi hedeflenmiştir. Sistemin amortisman süresi ise ortalama 2-3 yıldır.

Satış sonrasında periyodik bakım ve servis hizmetleri verilmektedir. Bunun yanında RAMÖZLÜ sistemleri 7/24 uzaktan izleme sistemi ile takip edilmekte, veriler kayıt altına alınmakta, gerektiğinde müdahale edilmektedir. Uzaktan izleme sistemi sayesinde servis hizmeti çok daha etkin verilmektedir.

Ram & Ramöz makinesi baca gazı, yoğun tekstil havları içermektedir. Ön filtre ramözlü sisteminin ilk ünitesidir.  Ön filtrenin amacı, tekstil havlarını hava/hava ısı geri kazanım ve hava/su ısı geri kazanım ünitelerine ulaşmadan filtrelemektir.

Tek kademeli, çift kademeli ve hava/hava ısı geri kazanım ünitesine akuple edilmiş olmak üzere üç farklı model seçeneği bulunmaktadır. Model seçimi proses yoğunluğuna ve işletme ihtiyaçlarına göre yapılmaktadır.

Ön filtrenin partikül tutma kapasitesi yüksektir. Kirlilik algılama ve otomatik yıkama sistemine sahiptir. Herhangi bir operatör müdahalesine gerek duymadan kirliliği otomatik olarak algılar ve yıkama sistemini devreye sokar. Yıkama sıklığı çalışma saatine, proses yoğunluğuna göre değişmektedir.

Ram & Ramöz makinesi baca gazı atık ısısının bir kısmı hava/hava ısı geri kazanım ünitesi ile temiz soğuk havaya aktarılmaktadır. Havadan havaya eşanjör hücreleri, mühendislik hesapları ve analiz programları kullanılarak geliştirilen ölçüler doğrultusunda plakalı ısı değiştirici olarak üretilmektedir.

Hava/hava ısı geri kazanım ünitesinde; 120°C -200°C arasında değişen baca gazı ile temiz soğuk hava 90°C -110°C’ ye kadar ısıtılmaktadır. Temiz sıcak hava Ram & Ramöz makinesinin uygun yerlerine geri verilerek yakıt (doğalgaz) tüketiminde tasarruf sağlanmaktadır.

Kirlilik algılama ve otomatik yıkama sistemine sahiptir. Herhangi bir operatör müdahalesine gerek duymadan kirliliği otomatik olarak algılar ve yıkama sistemini devreye sokar. Yıkama sıklığı çalışma saatine, proses yoğunluğuna göre değişmektedir.

Ram & Ramöz makinesi baca gazı atık ısısının geri kalan kısmı hava/su ısı geri kazanım ünitesi ile soğuk suya aktarılmaktadır. Hava/su ısı geri kazanım eşanjörü, plakalı ısı değiştiricidir.

Hava/su ısı geri kazanım ünitesinde; 120°C -200°C arasında değişen baca gazı ile soğuk su 50°C -60°C’ ye kadar ısıtılmaktadır. Sıcak su işletmede ihtiyaç olan herhangi bir yerde kullanılarak enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Otomatik yıkama sistemine sahiptir. Herhangi bir operatör müdahalesine gerek duymadan yıkama zamanı geldiğinde otomatik yıkama sistemini devreye sokar. Yıkama sıklığı çalışma saatine, proses yoğunluğuna göre değişmektedir.

Ram & Ramöz makinesi baca gazı ile atmosfere; yağ buharı, uçucu organik karbon (VOC – TOC) bileşikleri, koku salmaktadır. Isı geri kazanım ünitelerinde ısısı düşürülen baca gazı elektrostatik filtreye gönderilir. Baca gazı elektrostatik filtrede yüksek gerilime maruz kalarak iyonize edilir.  Daha sonra zıt yüklü plakalardan geçirilirken kirlilik tutulur ve süzülmesi sağlanır. Böylece yağ buharı, uçucu organik karbon (VOC – TOC) bileşikleri, koku partikülleri filtrelenmiş olur.

Otomatik yıkama sistemine sahiptir. Herhangi bir operatör müdahalesine gerek duymadan yıkama zamanı geldiğinde otomatik yıkama sistemini devreye sokar. Yıkama sıklığı çalışma saatine, proses yoğunluğuna göre değişmektedir.

Baca gazı yıkama filtre sistemi farklı proses ve sektörler için geliştirilmiştir. Baca gazı, ön filtre ve ısı geri kazanım sistemlerinden geçtikten sonra su perdesinden geçirilerek yıkanır. Bacı gazı içinde bulunan yağ buharı, uçucu organik karbon (VOC – TOC) bileşikleri, koku filtrelenir. Baca gazı yıkama suyu, yağ ayırıcıdan geçirilerek tekrar baca gazını yıkamak için kullanılır. Baca gazı yıkama sisteminde buharlaşma sebebi ile sürekli su tüketimi olmasına rağmen yıkama suyu tekrar kullanıldığı için su tüketimi düşüktür.

RAMÖZLÜ REFERANSLARIMIZ

MÜŞTERİ İSMİ SİSTEM
1, BEZTAŞ TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
2, GÖZDE BASKI APRE BOYA HAVA / SU  + ESF
3, İLAY TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
4, BOYTEKS TEKSTİL HAVA / HAVA + BACA GAZI YIKAMA
5, MEHMET FAİK YILMAZ İPEK TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
6, TÜRKÜN TEKSTİL MAĞ. HAVA / HAVA + HAVA / SU BACA GAZI YIKAMA
7, BOYER TEKSTİL HAVA/ HAVA + HAVA/ SU + ESF
8, KADİFETEKS MENSUCAT HAVA/ HAVA + HAVA/ SU + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
9, İPEKİŞ TEKSTİL HAVA / SU + ESF
10, NUREL TEKSTİL APRE VE BOYA HAVA / SU + ESF
11, BİSEM – PARADİSE TEKSTİL HAVA / SU + ESF
12, GÜLCEMAL TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
13, NARA TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
14, ATILIM DESEN APRE BOYA HAVA / SU + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
15. MARTEKS MARMARA TEKSTİL HAVA / SU + ESF
16, MİGİBOY TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
17, ASDİN TEKSTİL HAVA / SU + ESF
18, ADESSO TEKSTİL HAVA / SU + ESF
19, HEFATEKS POLIURETAN FLOK SUNİ DERİ HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
20, ATASOY TEKSTİL HAVA / SU + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
21, ARIKANLAR KUMAŞ TEKSTİL İNŞ. TAHAKKUK HAVA / SU + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
22, VELLTEKS KUMAŞ TEKSTİL HAVA / SU + ESF
23, MARMARA BOYAMA APRE VE BASKI SANAYİ HAVA / SU + ESF
24, PAKİPEK TEKSTİL HAVA / SU + ESF
25, KONYALILAR TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
26, TEKSMAK MAKİNA TEKSTİL ENERJİ HAVA / SU + ESF
27, BARUTÇU TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
28, YENİ UFUK TEKSTİL BOYA VE APRE HAVA / SU + ESF
29, TANRIVERDİ MENSUCAT HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
30, ÖZ ÜÇ-EL TEKSTİL HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
31, MARSALA DOKUMA BOYA HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
32, TÜRKAY TEKSTİL HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
33, NY HİSAR TEKSTİL BOYA APRE HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
34, ADESSO TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
35, AY-KAR BOYA EMPİRME HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
36, ÖZ ÜÇ-EL TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
37, MARSALA HOME TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
38, YÜCEL MENSUCAT HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
39, AYIK İPLİK KUMAŞ TEKSTİL İNŞ HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
40, ERSEN TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
41, THİERRY DİNİZ OTOMOTİV HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
42, İRFAN AYDEMİR TEKSTİL HAVA / SU  + ESF
43, WEAVERS BY BOYTEKS TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
44, KAÇAR TEKSTİL TURİZM YATIRIM HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
45, GDA DOKUMA TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
46, ALTINDAŞ TEKSTİL MAKİNE HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
47, BEZTAŞ TEKSTİL HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
48, BEZTAŞ TEKSTİL HAVA / SU  + ESF (2 RAM TEK SİSTEM)
49, VELLTEKS KUMAŞ TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
50 ORTA ANADOLU HAVA / SU  + ESF
51 EVİMTEKS TEKSTİL İNŞAAT TURİZM HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
52 VAROĞLU KARDEŞLER TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
53 GÜLESER TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF
54 CONFETTİ TEKSTİL HAVA / HAVA + HAVA / SU + ESF